gototopgototop
Dnes slaví svátek Rostislav zítra Marcela
Pátek, 19 Duben 2019
Úvodní stránka >> Místa v okolí

Místa v okolí
Transbordér PDF Tisk
( 11 hlasů )

Transbordér je upravená lanovka. K dopravě přes překážku užívá kabinku zavěšenou na kladkách. Kabinkou pohybují přímo cestující tím, že tahají za lano. Kladkostroj je sestavený tak, aby cestující nemuseli vynakládat velkou sílu.

Povodeň v srpnu 2010 v Chrastavě zlikvidovala na řekách Jeřici, Lužické Nise a Vítkovském potoku čtyři mosty a dalších dvanáct poškodila. Zmizelo také sedm lávek. Zařízení nahradí strženou lávku Andělská Hora v části zvaná Kolonka přes Lužickou Nisu.

Kladkostroj je sestavený tak, aby cestující nemuseli vynakládat velkou sílu. Zařízení bude také součástí turistické stezky pro pěší a cyklisty.

 

 
Roimund PDF Tisk
( 4 hlasů )

Roimund (někdy také Raimund) je dnes jen zřícenina ve východní části Lužických hor na Liberecku, 5 km jihozápadně od Chrastavy na hřebenu Vápenného, pozůstatek hradu z 14. století ve výši 578 m. m. m, s převýšením 170-270 metrů. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.

Popis Hradu

Průzkum zříceniny odhalil, že ústřední stavbou byl obdélníkový palác, u něhož stávala další menší budova. Vrch byl obehnán hradbou vysokou až 11 metrů. Pod ní byl příkop s valem. Dojít lze ke hradu po modré či zelené turistické stezce, 6,9 km od Křižan.

 
Hamrštejn PDF Tisk
( 9 hlasů )

Hamrštejn (německy Hammerstein) je zřícenina hradu postaveného na skalním hřebenu Ovčí hory (496 m) zvaném Zámecký kopec (385 m) nad meandrem Lužické Nisy v katastrálním území liberecké čtvrti Machnín. Kolem hradu se rozkládá stejnojmenná přírodní rezervace.

Popis Hradu

Hrad byl ze tří stran obklopen strmými svahy a obehnán dodnes částečně zachovalou zdí. Na obou koncích oválného opevněného prostoru o délce 67 a šířce 26 metrů se tyčily válcové věže. Větší z nich bývala na severovýchodní straně hradu, její průměr byl asi 10,5 metru při šířce zdí mezi 1,5 a 2 metry. Sloužila jako věž obytná. Poslední nadzemní zbytek této věže o výšce asi 5 metrů je značně podkotlán a během několika let se sesune na nádvoří. Menší věž pak pravděpodobně plnila funkci hlásky a pozorovatelny. Je poměrně dobře zachovalá a přístupná po schůdcích ve skále. Na plošině uvnitř opevněné části nebyly nalezeny žádné zbytky kamenných budov, předpokládá se tedy, že případné stavby (např. hradní palác) zde byly dřevěné. Přístupová brána do hradu se spolu s částí zdi zřítila až roku 1882.

 
Kryštofovo údolí PDF Tisk
( 3 hlasů )
První český vesnický orloj v bývalé trafostanici naproti Muzeu betlémů, dokončený 20. září 2008.

Kryštofovo Údolí (německy Christofsgrund) je vesnice na severu Česka, v okrese Liberec, v libereckém kraji. Leží asi 8 km západně od Liberce na silnici z Chrastavy do Osečné v hlubokém údolí říčky Rokytky v Ještědsko-kozákovském hřbetu. Obec má převážně rekreační charakter, od 1. ledna 2005 byla její větší část prohlášena vesnickou památkovou zónou.

Podél říčky je obcí vedena silnice z Chrastavy, Andělské Hory do Osečné přes Křížany. Obec má také železniční spojení, prochází jí trať z Liberce do Jablonného v Podještědí a České Lípy.